Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Fon’un işleyişine ilişkin bilgiler veren Gergerli, Fon’un, piyasayı ekonomik anlamda regüle etmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

Gergerli, KGF olarak risk primi ve kredi maliyetlerini düşürdüklerini, bunun en somut göstergesinin de TOBB Nefes Kredisi olduğunu belirtti.

İsmet Gergerli, “Şu anda elimizde 15 milyar liraya yakın imkan var. 15 milyar liraya kadar büyüme imkânımız bulunuyor. Bize sağlanacak imkanın 2 milyar liradan 25 milyar liraya çıkartılması, bunun çarpanı da 250 milyar liraya kadar bize kefalet verme imkânı sağlaması planlanıyor. Bizim 250 milyar liralık kefalet hacmiyle sistemde müdahil olmamız çok önemli bir proje. Bu imkânla bankacılık sektörünün rahatlamasını, risk primlerini yönetmesini hem de KOBİ’lerin finansmana erişiminin kolaylaştırılmasını sağlamış olacağız.” dedi.

Daha sonra muhabirlerin sorularını yanıtlayan Gergerli; KGF’yi en ağır ve olumsuz piyasa şartlarını öngörerek yapılandırdıklarını ve risk değerlendirmesini bankalara bıraktıklarını söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği ile kahvaltı programı Dernek Başkanı Turgay Türker ve Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit Parlak’ın İsmet Gergerli’ye ‘Başkalaşımın Öyküsü’ adlı kitabı hediye etmesiyle son buldu.